مسیر حرفه‌ای

مسیر حرفه‌ای فهم مالی و اقتصاد

مستقل از سِمت شما در سازمان، آشنایی با مفاهیم مالی در انجام وظایف و مسئولیت‏‌های شغلی به شما کمک خواهد کرد و در اهداف شرکت‏تان در کسب موفقیت تجاری و سودآوری دخیل خواهد بود.

دانش مالی، برخلاف اهمیت بالای آن، متأسفانه در کشور ما محدود به افرادی است که در این رشته تحصیل‌ می‌کنند. همۀ ما در زندگی روزمره یا در محیط کار به‌طور مداوم با تصمیم‌های مالی مواجه ‌‌‌می‌شویم بدون اینکه ابزار لازم برای این‌گونه تصمیم‌گیری‌ها را در اختیار داشته باشیم.
حداقل دو دلیل برای این نقیصه ‌‌‌می‌توان در نظر گرفت. دلیل اول به این نکته بر‌‌‌می‌گردد که ممکن است متوجۀ میزان فایده و کاربرد این دانش در تصمیم‌های روزمرۀ خود نباشیم. اما دلیل دوم این مسئله، مربوط به نحوۀ ارائۀ مباحث مالی می‌شود که باعث شده است افرادی با تحصیلات غیرمرتبط نتوانند به‌راحتی با این مباحث انس بگیرند و از آنها استفاده کنند.

کتاب‌های پیشنهادی برای درک و فهم مسائل مالی و اقتصاد در زندگی حرفه‌ای و شخصی

با مطالعه این کتاب‌ها نه به یک کارشناس مسائل مالی بدل خواهید شد و نه می‌‏توانید خود را یک تحلیلگر مسائل مالی، حسابرس یا مدیر مالی بنامید. اما با استفاده از این کتاب می‏‌توانید استفاده هوشمندانه از اطلاعات مالی و بهره‌‏گیری از آن‌ها در برنامه‌‏ریزی‏‌ها و اتخاذ تصمیمات تجاری را به دست آورید.

مدیریت مالی؛راه‌حل‌های حرفه‌ای برای چالش‌های روزانه

هدف تمام سازمان‏‌های انتفاعی سودآوري است. وظیفه شما به عنوان مدیر یک سازمان انتفاعی درآمدزایی است، ترجیحاً هر سال بیش از سال قبل. حتی اگر در یک سازمان غیر‌انتفاعی یا بخش دولتی که در آن سود مهم‌ترین هدف نیست نیز مشغول کار باشید، باز هم بسیار مهم است که بدانید چه مقدار سرمایه وارد سازمان و چگونه هزینه می‌شود. بهترین مدیران تنها به بودجه توجه ندارند، بلکه ترکیبی از کنترل هزینه‌‏ها، افزایش فروش و بهره‌‏برداری از منابع را در نظر می‌‏گیرند.
اين كتاب‌ راهنماي ساده و قابل فهمي براي همة مخاطبان است تا درک بهتري از موضوعات مختلف مديريت مالی در چالش‌هاي روزانة خود داشته باشند. این کتاب به شرح مفاهیم پایه‌‏ای مديريت مالي می‌پردازد.

بودجه‌ریزی؛ راه‌حل های حرفه‌ای برای چالش‌های روزانه

واقعاً جالب است که با پول چه کارها می‏توان کرد. به‏عنوان مدير، ممكن است از شما خواسته شود كه براي شركت و يا يك واحد آن، بودجه‌اي آماده كنيد. اما بودجه چيست، كاربرد آن چيست و چرا آماده‌سازي بودجه مناسب از اهميت بالايي برخوردار است؟

دید اقتصادی: داستانی جذاب برای آموختن اقتصاد

کتابی در قالب داستانی ساده که کمی هم با چاشنی طنز آمیخته شده در عین حال هرازگاهی لحن خیلی جدی به خود می‌گیرد. مفاهیم اقتصادی را آموزش می‌دهد. در وهله اول ممکن است داستان بچه‌گانه‌ای به نظر برسد ولی در نگاهی عمیق‌تر پیچیدگی‌های زیادی دارد و به فهم مسائل مختلف اقتصاد از جمله تورم، کاهش ارزش پول، بدهی دولت و …. کمک شایانی می‌کند

دید اقتصادی

ابزارهای کلیدی مالی برای مدیران

در این کتاب سعی شده است دانش مالی به زبانی ساده و بدون نیاز به پیش‌زمینۀ قبلی بیان شود؛ به همین دلیل از ساختار کتاب‌های دانشگاهی در حوزۀ مالی پیروی نشده است. این کتاب بر سه مبحث کلی، یعنی تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی، بودجه‌ریزی سرمایه‌ای (ارزیابی مالی طرح‌‌‌ها و پروژه‌‌‌ها) و مفهوم ریسک و بازده متمرکز است. دلیل تمرکز بر این سه موضوع به‌طور مختصر این است که در حالت کلی، هنگام تصمیم‌گیری‌‌‌های مالی و اقتصادی ممکن است با مباحثی از علوم حسابداری، مالی یا اقتصاد مواجه شوید.

ابزارهای کلیدی مالی برای مدیران

1 نظر در “مسیر حرفه‌ای فهم مالی و اقتصاد

  1. فرامرز گفت:

    بسیار عالی. کتابهای آریانا واقعا کاربردی هستن.

دیدگاه ها بسته شده است.