معرفی کتاب

بهترین کتاب برای هدیه به مدیران، همکاران و کارمندان

بهترین کتاب برای هدیه
بهترین کتاب برای هدیه

مدیران موفق هر کتابی که به دستشان برسد را نمی‌خوانند به همین دلیل انتخاب بهترین کتاب برای مدیران چندان کار راحتی هم نیست. شاید انتخاب کتاب برای دوستانمان کاری سرراست و بی‌دردسر باشد ولی انتخاب کتاب برای مدیرانی که کتاب‌های خاصی می‌خوانند چالش‌های خاص خودش را دارد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که فیل نایت، بنیانگذار نایک، آنقدر به کتابخانه خود احترام می‌گذارد که باید ابتدا کفش‌های خود را در بیاورید و سپس وارد آن شوید. ایلان ماسک، مغزی که در پشت شرکت‌های غول‌پیکری مانند تسلا موتورز و اسپیس ایکس قرار دارد، یک خواننده تمام‌عیار است. بیل گیتس سالانه حدود 50 کتاب می‌خواند. از اینجا به راحتی می‌توان فهمید که مطالعه، یکی از عادات روزانۀ اکثر مدیران موفق است. شاید چون مدیران می‌توانند بخشی از مهارت‌های خود را از طریق تجربه و بخشی را از طریق مطالعه به دست بیاورند. گاهی هم می‌توانند با خواندن تجربه‌ی سایر ‌مدیران، مهارت‌های مدیریتیشان را افزایش بدهند.

اگرچه کتاب‌های زیادی در حوزه مدیریت و رهبری نوشته شده‌اند اما واقعیت آن است که فقط خواندن تعداد کمی از آن‌ها برای مدیران ضروری است. در این مقاله سعی کرده‌ایم بهترین کتاب‌هایی که برای هدیه دادن به مدیران، مناسب هستند را معرفی کنیم.

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با طرح هدیه سازمانی، بروشور آن را از لینک زیر دانلود کنید.

کتابی که به مدیران هدیه می‌دهیم باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟ 

«همۀ کسانی که کتاب می‌خوانند رهبر نیستند، اما همۀ رهبران کتاب می‌خوانند.»

کتاب‌ها را می‌توان تقریباً برای هر شخصی در هر موقعیتی شخصی‌سازی کرد. بنابراین شاید یک کتاب برای همۀ‌ افراد مناسب نباشد اما برای هر فردی حداقل یک کتاب مناسب وجود دارد. امیدواریم با در نظر گرفتن نکاتی که در ادامه آورده‌ایم بتوانید بهترین کتاب را برای هدیه به مدیرتان انتخاب کنید.

? کتاب باید با موقعیت شغلی مدیر تناسب داشته باشد: خوشبختانه هدیه دادن کتاب به مدیران این مزیت را دارد که می‌توان متناسب با حوزه‌ی فعالیت کسب‌و‌کار مدیران، کتاب مناسبی را انتخاب کنید. بنابراین شما می‌توانید کتابی هدیه بدهید که با جایگاه، موقعیت شغلی و اجتماعی آن‌ها تناسب داشته باشد.

? تکراری نباشد: این روزها وقتی صحبت از هدیه دادن کتاب به مدیران، می‌شود اولین گزینه‌ای که به ذهن افراد می‌رسد کتاب‌های نفیس است. اولین گزینه همیشه بهترین گزینه نیست. تعداد افراد زیادی هستند که همین گزینه به ذهنشان می‌رسد و این کتاب‌ها را به مدیران هدیه می‌دهند. اگر کتابی که هدیه می‌دهید مشابه کتاب‌های قبلی مدیران باشد هدیه شما دیده نخواهدشد و تاثیری در ذهن او نخواهد داشت.  اگر می‌خواهید کتابتان در یاد یک مدیر و روی میزش بماند باید متفاوت عمل کنید وگرنه او هم کتاب شما را به فرد دیگری هدیه می‌دهد چون ده تا از همان کتاب نفیس را قبلا از افراد دیگری هدیه گرفته است!

? کتاب باید ظاهر و بسته‌بندی مناسبی داشته باشد: در انتخاب کتاب برای مدیران باید علاوه‌بر محتوا به ظاهر، طراحی و حتی بسته‌بندی کتاب نیز توجه کنید. هدیه دادن کتاب به یک مدیر آن هم در پاکت‌ یا کاغذ کادو، پیام مناسبی را منتقل نمی‌کند.

? کتاب‌های روز و معتبر حوزه‌ی کسب‌و‌کار را انتخاب کنید: هنگام هدیه‌ی کتاب به یک مدیر نباید روی موضوع و محتوای کتاب ریسک کنید. کتابی که انتخاب می‌کنید باید در حوزه‌ی کسب‌و‌کار شناخته شده و مورد تایید متخصصان این حوزه باشد.

در انتخاب کتاب، نیم‌نگاهی هم به جایگاه مدیرتان داشته باشید.

مدیران سطوح مختلف سازمان، دغدغه‌های متفاوتی دارند. بنابراین یک کتاب مدیریتی را نمی‌توان به تمام مدیران کسب‌و‌کارها پیشنهاد کرد و مطالب آن‌ را برای همه تجویز کرد. به همین دلیل در ادامه کتاب‌هایی را معرفی کرده‌ایم که می‌توانند برای مدیران سطوح مختلف سازمان مناسب باشند.

  • مدیر عامل‌ها و اعضای هیئت‌ مدیره
  • مدیران ارشد
  • مدیران میانی

اگر به دنبال کتابی مناسب برای هدیه به مدیرعامل‌ها، مدیران ارشد و مدیران میانی هستید پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به عنوان‌ کتاب‌هایی که در ادامه آمده‌اند بیندازید.

بهترین کتاب برای هدیه به مدیرعامل‌ها و اعضای هیات مدیره

مدیرعامل و رئیس هیات‌مدیره به عنوان رهبران یک سازمان باید مسیر را برای اعضای تیمشان مشخص کنند. این افراد شبیه راه‌بلدهایی هستند که نقشه را در دست دارند و باید سایر افراد را به مسیر درست هدایت کنند. اما آن‌ها تنها زمانی می‌توانند تیمشان را به خوبی رهبری کنند که ابتدا توانایی رهبری بر خود را داشته باشند. کتاب‌هایی که در ادامه معرفی کرده‌ایم به مدیرعامل‌ها یاد می‌دهد که چه ویژگی‌هایی از آن‌ها یک مدیر موفق و بانفوذ می‌سازد.

۱. رهبری از بالای خط

کتاب «رهبری از بالای خط» از بهترین کتاب‌های حوزۀ منابع‌انسانی و رهبری است.

این کتاب اشاره می‌کند که رهبری مدیران ابتدا با رهبری بر خود آغاز می‌شود. این کتاب اشاره می‌کند که ویژگی‌های وجودی مدیران سازمانی بر سبک رهبری آن‌ها تاثیر می‌گذارد. این کتاب به هویت انسانی مدیران اشاره می‌کند؛ درحقیقت پیمان‌هایی که این مدیران با خود می‌بندند، تعاملی که با خودشان، محیط اطرفشان و سایر افراد دارند روی طرز رفتار آن‌ها با اعضای تیمشان و سبک رهبری‌شان اثر می‌گذارد.

رهبری از بالای خط

✔️ کتابی که به اعضای هیئت مدیره کمک می‌کند تا در رهبری سازمانشان اثربخش‌تر عمل کنند.

✔️ از سری کتاب‌های پرفروش آمازون و جهان در حوزۀ رهبری

دانلود خلاصه این کتابخرید این کتاب

۲. ذهنیت موسس

کتاب «ذهنیت موسس» یکی از بهترین کتاب‌های حوزۀ مدیریت استراتژیک و جزء کتاب‌های پرفروش‌ واشنگتن پست است که به کسب‌وکارهایی که دورۀ راه‌اندازی را با موفقیت گذرانده‌اند یاد می‌دهد که چگونه قادر به حفظ رشد با کیفیت خواهند بود.

چطور شرکتی می‌تواند هم رشد کند و هم سودآور باشد و از طرفی رشد و سودآوری‌اش، پایدار باشد؟ موضوع این کتاب، رشد سودآور و پایدار است. اکثر مدیران رویای رشد و توسعۀ کسب‌و‌کارشان را دارند. اما واقعیت این است که  مدیران با گسترش کسب‌و‌کار، خدمات و محصولاتشان باید دردسرهای بزرگ‌تری را هم به جان بخرند چون توسعۀ یک کسب‌و‌کار فقط به معنای سود بیشتر نیست. به همین دلیل مدیران باید برای رشد کسب‌و‌کارشان برنامه‌ریزی کنند و بی‌گدار به آب نزنند تا علاوه‌بر رشد به سودآوری پایدار هم دست پیدا کنند. این کتاب به مدیرعامل‌ها و اعضای هیئت مدیره کمک می‌کند تا سازمانشان را برای رسیدن به رشد و سودآوری پایدار رهبری و هدایت کنند.

ذهنیت موسس

✔️ کتابی برای صاحبان و موسسانی که در رشد کسب‌‌وکارشان موفق عمل کرده‌اند و در پی رشدهای بیشتر هستند.

✔️ کتاب توصیه شده توسط شرکت‌های برتر مشاوره مدیریت جهان

دانلود خلاصه این کتابخرید این کتاب

۳. صراحت تمام عیار

کتاب صراحت تمام عیار از کتاب‌های پرفروش وال استریت ژورنال و نیویورک تایمز است که در حوزۀ منابع‌انسانی و رهبری دسته‌بندی می‌شود.

چگونه یک مدیر هم می‌تواند هوای اعضای تیمش را داشته باشد و هم از آن‌ها انتقاد کند؟ یک تیم خوب، یک مدیر خوب دارد. مدیران خوب و حرفه‌ای می‌دانند چه زمانی باید اعضای تیمشان را تشویق کنند، به چالش بکشند، از آن‌ها انتقاد یا حمایت کنند و به‌طور کلی می‌دانند چطور باید روابط کاریشان را رهبری و هدایت کنند تا هم ساعات خوبی را در کنار تیمشان داشته باشند و هم باعث پیشرفت سازمانشان شوند. کیم اسکات در کتاب صراحت تمام‌عیار به مدیران یاد می‌دهد که چطور به اعضای تیمشان بازخوردهای اثربخش و سازنده بدهند.

صراحت تمام عیار

✔️ این کتاب به مدیران یاد می‌دهدکه چطور هم قاطعیت خود را حفظ کنند و هم به رئیس محبوب‌تری تبدیل شوند.

✔️ مدیران بزرگترین شرکت‌های جهان توصیه‌های کیم اسکات(نویسنده این کتاب) را در هوا می‌قاپند!

دانلود خلاصه این کتابخرید این کتاب

۴. انگیزه رهبری

کتاب «انگیزۀ رهبری»، اثر دیگری از پاتریک لنچونی نویسندۀ معروف و پرطرفدار کتاب‌های بازیکن تیمی ایدئال و فرار از جلسه است.

چرا صندلی مدیریت آنقدر پرطرفدار است؟ با این که مدیریت، سمت و جایگاهی محبوب است اما چالش‌های خاص خودش را دارد. افراد زیادی برای به دست آوردن مسئولیت‌های مهم و پرریسک این جایگاه شغلی تلاش می‌کنند. حال سوال اصلی این‌جاست که چقدر از عهدۀ این مسئولیت‌ها برمی‌آیند؟ پاتریک لنچونی در کتاب انگیزۀ رهبری، بار دیگر از سبک داستانی برای آموزش استفاده می‌کند. او به افراد کمک می‌کند تا با شناخت مسئولیت‌های رهبری و مدیریت سازمان آگاهانه برای تصاحب این جایگاه تلاش کنند و از خودشان بپرسند دقیقا چرا می‌خواهند رهبر و مدیر باشند؟

کتاب انگیزه رهبری

✔️ کتابی که مجلات برتر مدیریت، آن را برای هر رهبری در هر جایگاهی ضروری می‌دانند.

✔️ در این کتاب لنچونی با اشاره به مسئولیت‌های یک رهبر سعی می‌کند به افراد کمک کند تا در انگیزه‌ی خود از رهبری بازنگری کنند.

دانلود خلاصه این کتابخرید این کتاب

بهترین کتاب برای هدیه به مدیران ارشد

مدیران ردۀ بالای سازمان هر روز با تصمیمات زیادی دست و پنجه، نرم می‌کنند. چقدر باید نوآفرین بود؟ چقدر باید ریسک متفاوت بودن را پذیرفت؟ چه نوع محتوایی تولید کنند تا دیده شود؟ چطور محصولات و خدمات را توسعه بدهند؟ کتاب‌هایی که در ادامه معرفی شده‌اند به جنبه‌های مختلف تصمیماتی می‌پردازد که مدیران با آن روبرو می‌شوند و در گرفتن تصمیمات اثربخش به آن‌ها کمک می‌کنند.

5. نوآفرینی

کتاب «نوآفرینی» آدام گرانت، از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز است.

تا کجا می‌توان ریسک نوآفرینی را پذیرفت؟ چقدر نوآفرین هستید؟ چقدر از ایده‌های جدید، استقبال می‌کنید؟ نوآفرینی، کتابی است که به بررسی مباحث خلاقیت و نوآوری می‌پردازد. این کتاب برای مدیرانی مناسب است که می‌خواهند کسب‌و‌کاری خلاق راه‌اندازی کنند و با آن دنیای اطرافشان را تغییر بدهند. مدیرانی که می‌خواهند خلاقیت، نوآفرینی و ایده‌های نو بخشی از فرآیند کسب‌و‌کارشان باشد و در آن ریشه بدواند.

کتاب نوآفرینی

✔️ کتابی که مدیر ارشد شرکت فیس‌بوک آن را یکی از مهم‌ترین و گیراترین کتاب‌هایی می‌داند که تاکنون خوانده است.

✔️ کتابی مناسب برای مدیران و کارشناسانی که به دنبال ساختن، یافتن و به کارگیری ایده‌های نوآفرینانه هستند.

دانلود خلاصه این کتابخرید این کتاب

6. ناخدایی دیجیتال

فناوری، جنبه‌های مختلف زندگی ما را به تصرف خودش درآورده است. سازمان‌ها نیز از نفوذ فناوری‌های جدید در امان نیستند. در نتیجه سازمان‌ها هم به سمت دیجیتالی شدن حرکت کرده‌اند و تلاش می‌کنند تا  فناوری‌های جدید را در بخش‌های مختلف خود به کار بگیرند. مدیران برای این که با موفقیت فناوری‌ها را در کسب‌و‌کار خود پیاده‌سازی و اجرا کنند نیاز دارند تا ابعاد مختلف و اثرات فناوری را بشناسند. مدیرانی که درک درستی از فناوری‌ها ندارند سرمایه‌گذاری‌هایشان روی فناوری‌های دیجیتال شکست می‌خورد و به دنبال آن بقای سازمانشان نیز به خطر می‌افتد. کتاب ناخدایی دیجیتال، به مدیران کمک می‌کند تا در عصر تحول دیجیتال، سازمانشان را به خوبی هدایت کنند.

✔️ کتابی بومی با مثال‌های ملموس از کسب‌و‌کارهای ایرانی

✔️ مخاطبان این کتاب کلیۀ مدیران و کارشناسان سازمان‌های مختلف کشورند. فرقی نمی‌کند این افراد در بخش دولتی باشند یا خصوصی، در شرکت‌های بزرگ مشغول به کار باشند یا کوچک، تازه‌کار باشند یا باتجربه.

دانلود خلاصه این کتابخرید این کتاب

7.بازاریابی پرمحتوا

کتاب بازاریابی پرمحتوا از طرف مجلۀ فورچون به‌عنوان یکی از 5 کتاب حوزۀ کسب‌و‌کار نام‌گذاری شده است که باید بخوانید.

بازاریابی محتوا چیست؟ مدیران بازاریابی محتوا دقیقا چه‌کار می‌کنند؟ این روزها کسب‌وکارها برای این که صدا و پیامشان بهتر شنیده و دیده شود از تولید محتوا استفاده می‌کنند. اما هر چقدر بر حجم و سرعت تولید محتوا اضافه می‌شود، جلب توجه مخاطبان سخت‌تر می‌شود. مدیران بازاریابی برای این که پیامشان در اقیانوسی از محتوا، غرق نشود باید متفاوت عمل کنند.کتاب بازاریابی پرمحتوا به مدیران یاد می‌دهد که چطور محتوایی تولید کنند که دیده شود.

کتاب بازاریابی پرمحتوا

✔️ اگر می‌خواهید در بین هیاهوی تبلیغات پیام و اسم برند شما گوش‌نواز شنیده شود این کتاب را به تیم بازاریابی و تبلیغات خود هدیه دهید.

✔️ کتابی که معاون استراتژی تبلیغات کوکاکولا آن را یک موفقیت درخشان در دنیای سریع و همیشه در حال تغییر بازاریابی محتوا می‌داند.

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

8.قلاب

کتاب «قلاب» توسط خوانندگان گودریدز به عنوان یکی از بهترین کتاب‌های کسب‌و‌کار سال انتخاب شده است.

چرا بعضی محصولات و خدمات بین مشتریان پرطرفدار می‌شوند و بعضی دیگر شکست می‌خورند؟ چطور محصولی طراحی کنید که مخاطبان بیشتری را درگیر ‌کند. نیر ایال در کتاب قلاب به مدیران یاد می‌دهند که چطور محصولات و خدماتی طراحی کنند که در ذهن مخاطبانشان ماندگار  شوند و محصولاتشان را به بخش جدانشدنی زندگی کاربران تبدیل کنند.

کتاب قلاب

✔️ مدیران و کارشناسانی که این کتاب را خوانده‌اند آرزو می‌کنند که رقبایشان این کتاب را نخوانند.

✔️ اگر می‌خواهید محصولتان سری توی سرها در آورد و مخاطبان عاشقش شوند این کتاب را به تیم‌هایی که روی محصول کار می‌کنند هدیه دهید.

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

بهترین کتاب برای هدیه به مدیران میانی

مدیران میانی همیشه پروژه‌های زیادی برای انجام و ارائه دارند. این مدیران از طرفی به دنبال انجام دادن به موقع کارها هستند از طرف دیگر باید به خوبی کاری که انجام دادند را به مدیران بالادستی خود گزارش بدهند به شکلی که اهمیت و ارزش کاری که انجام داده‌اند به خوبی انتقال داده شود. در ادامه کتاب‌هایی برای مدیریت و ارائه بهتر کارها به این مدیران معرفی می‌کنیم.

۹. مدیریت پروژه برای غیر مدیر پروژه

کتاب «مدیریت پروژه برای غیر مدیر پروژه» از بهترین کتاب‌هایی است که به دور از اصطلاحات تخصصی و پیچیده، مدیریت پروژه را برای افراد جا می‌اندازد.

کتاب «مدیریت پروژه برای غیر مدیر پروژه» برای مدیران و سایر افرادی که مسئولیت سازماندهی و اجرای پروژه‌های بسیاری را بر عهده دارند مناسب است. این روزها که مدیران مجبور هستند با منابع محدود، پروژه‌های زیادی را با موفقیت به سرانجام برسانند مطالعه‌ی چنین کتابی می‌تواند برای آن‌ها مفید و اثربخش باشد.

مدیریت پروژه برای غیر مدیر پروژه

✔️ اگر می‌خواهید پروژه‌های کوچک و بزرگی که در شرکت‌تان دارید به بهترین شکل به سرانجام برسند این کتاب را به اعضای تیمتان هدیه دهید.

✔️ جزء کتاب‌های برتر آمازون در حوزۀ مدیریت پروژه‌های کسب‌و‌کار

دانلود خلاصه این کتابخرید این کتاب

10. داستان‌پردازی با داده‌ها

کتاب «داستان‌پردازی با داده‌ها» به مدیران کمک می‌کند تا شناخت بهتری نسبت به مخاطبان خود پیدا کنند و در نتیجه پیام و منظورشان را بهتر  منتقل کنند. ارائه‌های بی‌سروته علاوه‌بر سردرگم کردن افراد، پیام را هم به درستی منتقل نمی‌کنند. یک ارائۀ بد می‌تواند نتایج ماه‌ها تلاش یک مدیر و تیمش را هدر بدهد. بنابراین مهم است مدیران روشی را به کار بگیرند که به بهترین شکل ممکن، پیامشان را منتقل کند.

داستان پردازی با داده ها

✔️ مطالعه این کتاب را به افرادی توصیه می‌کنیم که ارائۀ گزارش جزء جدایی‌ناپذیر کارشان است. آن‌هایی که با اعداد و نمودارها سروکار دارند. اگر می‌خواهید گره‌ای از کار این افراد باز کنید این کتاب را به آن‌ها هدیه دهید.

✔️ پرفروش‌ترین کتاب آمازون در حوزۀ مدیریت اطلاعات

دانلود خلاصه این کتابخرید این کتاب

نکات پایانی در مورد بهترین کتاب برای هدیه‌دادن 

پیشنهاد ما این است که در انتخاب کتاب برای هدیه به مدیران حتما به موقعیت شغلی آن مدیر توجه داشته باشید مثلا به مدیرعامل می‌خواهید کتاب هدیه دهید یا مدیر میانی، به عضو هیئت مدیره می‌خواهید کتاب هدیه دهید یا مدیر ارشد. همچنین برای هدیه تخصص و علاقه‌مندی مدیر را مد نظر داشته باشید مثلا اگر قرار است به مدیر بازاریابی کتابی هدیه دهید ترجیحا کتابی در همان حوزه انتخاب کنید.

نوشتهٔ محدثه خانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *