معرفی کتاب

معرفی بهترین کتاب‌های رهبری آریاناقلم

بهترین کتاب های رهبری
بهترین کتاب های رهبری

رهبری توانایی بناکردن جامعه‌ای است که در آن همه افراد از توقعات دیگران آگاه و برای انجام کاری بزرگ متعهدند. در هر سازمان، لازم است فرد یا افرادی، رهبر یا مسئول هدایت بقیه باشد. در عین حال رهبری سازمان، وظیفۀ ‌سنگینی است که هرکسی از عهدۀ آن برنمی‌آید. بعضی‌ها به اشتباه تصور می‌کنند اگر در حرفۀ خودشان حرفی برای گفتن دارند پس حتما می‌توانند رهبران خوبی هم باشند. غافل از این که برای رهبر بودن باید مهارت‌های زیادی را در خودتان پرورش بدهید: مثل برقراری ارتباط موثر با نیروهایتان، مذاکره با مدیران و سازمان‌های دیگر، ارائه سخنرانی اثربخش و … .

معرفی بهترین کتاب‌های رهبری و مدیریت

به طورکلی، رهبری وظیفه‌ای چند وجهی است که نیاز به کسب مهارت‌های زیادی دارد. بنابراین در ادامه تعدادی از بهترین کتاب‌های رهبری انتشارات آریاناقلم را معرفی کرده‌ایم تا با مطالعۀ ‌آن‌ها بتوانید بهتر خودتان را برای نقش هدایت و رهبری یک تیم آماده کنید.

۱) کتاب رهبر حرفه‌ای

رهبر حرفه ای

لزوما افرادی که در شغلشان موفق هستند مدیران و رهبران خوبی نیستند. ولی همین افراد می‌توانند توانایی‌های مدیریت و رهبری را در خودشان پرورش بدهند و مسیر تبدیل شدن به یک مدیر و رهبر حرفه‌ای را طی کنند.

برای این که رهبری حرفه‌ای باشید باید مهارت‌های پایه‌ای را یاد بگیرید. کتاب رهبر حرفه‌ای کتابی در مورد رهبری است که اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می‌دهد تا وارد مسیر رهبری شوید. این کتاب یکی از کتاب‌های پکیج شش جلدی مدیر حرفه‌ای است. از ویژگی این مجموعه کتاب‌ها می‌توان به زبان ساده و اطلاعات پایه‌ و مختصر و مفید آن‌ها اشاره کرد.

جملاتی از کتاب رهبر حرفه‌ای

«با در اختیار گرفتن سمت رهبری، باید خود را برای انطباق و یادگیری فشرده آماده کنید. در این زمینه چالش‌های فراوانی وجود دارد؛ از نحوۀ‌ قراردادن پا زیر میز تا ارتقای توانایی‌های خود»

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

 

2) کتاب کشف شمال حقیقی

 کتاب کشف شمال حقیقی

این کتاب به شما کمک می‌کند تا خودتان را بهتر بشناسید چون برای موفق شدن در حرفه‌تان ابتدا نیاز دارید که سفری درونی را آغاز کنید و به یک شناختی از ویژگی‌های شخصی برسید.

کتاب کشف شمال حقیقی می‌گوید این شناخت از طریق سال‌های زیاد یادگیری دربارۀ خود حاصل می‌شود و هیچ فرمول خودشناسی را در اختیار شما قرار نمی‌دهد؛ شاید همین نکته باعث تمایز این کتاب با سایر کتاب‌های این حوزه است.

کتاب «کشف شمال حقیقی» بین شناخت و توسعۀ فردی با رهبری کردن ارتباط ایجاد می‌کند.

این کتاب می‌گوید بخشی از توانایی رهبری افراد به کیستی و ویژگی‌های هر فرد به عنوان یک انسان و نیروهایی که آن‌ها را شکل داده‌اند مربوط می‌شود. به بیان دیگر رهبران از طریق تجربه‌های زندگی‌شان برای مسئولیت‌های رهبری آماده می‌شوند. همان‌طور که «وارن بنیس» می‌گوید:« رهبران، رهبر زاده نمی‌شوند بلکه ساخته می‌شوند».

جملاتی از کتاب کشف شمال حقیقی

«خودآگاهی باید نقطۀ آغازین در مسیر پرورش هر رهبری باشد.»

«رهبرانی که اصول مشخصی دارند احتمال کمتری دارد که مورد تهدید و تحت فشار قرار گیرند، زیرا این توانایی را دارند که مرزهای مشخصی برای خودشان تعیین کنند. نرم‌ترین بالشی که می‌توانید برای خواب زیر سرتان بگذارید وجدان آسوده است.»

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

 

۳) کتاب انگیزه رهبری

کتاب انگیزه رهبری

افراد با چه انگیزه‌ای مدیر یک سازمان می‌شوند؟

دانستن این موضوع بسیار مهم است چون انگیزۀ‌ یک مدیر از پذیرش این مسئولیت بر عملکرد او تاثیر می‌گذارد.

پاتریک لنچونی که خود مشاوری شناخته شده در حوزۀ‌ مدیریت و رهبری است در این کتاب به این موضوع مهم پرداخته است. بخش اول این کتاب در قالب یک داستان پرکشش موضوع انگیزه‌های رهبری را مطرح می‌کند. بخش دوم کتاب به بررسی انگیزه‌های رهبری و دلایل آن اختصاص دارد.

لنچونی در این کتاب به دو نوع انگیزۀ‌ رهبری یعنی رهبری پاداش‌مدارانه و رهبری مسئولانه اشاره می‌کند. تمرکز رهبری پاداش‌مدارانه بر منافع شخصی است در حالیکه رهبری مسئولانه به دنبال خدمت به دیگران است.

جملاتی از کتاب انگیزه رهبری

«این برای هر رهبری صادق است. یکی از مسئولیت‌های اصلی رهبر، سریع، شفاف، مصمم و با خوش‌رویی گوشزد کردن مشکلات بغرنج و معذب‌کننده است.»

«کوتاهی در سریع گوشزد کردن مشکلات کوچک، بی‌گمان، بزرگ شدنشان را در پی خواهد داشت.»

«شوربختانه، در مسیر شغلی‌ام به این نتیجه رسیده‌ام که برخی رهبران نمی‌توانند سازمانی سالم داشته باشند؛  زیرا به انجام کارهای سخت  و گوشزد کردن  چیزهای چالش برانگیزی که برای سالم‌سازی سازمان ضروری‌اند، ناخودآگاه تمایل ندارند. این بی‌تمایلی از انگیزه‌ای اشتباه و خطرناک برای رهبر شدن سرچشمه می‌گیرد.»

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

 

۴) کتاب رهبران آخر غذا می‌خورند

رهبران آخر غذا می خورندچرا عملکرد بعضی سازمان‌ها از بعضی دیگر بهتر است؟

یکی از دلایل این موضوع، نوع ارتباط رهبر یک سازمان با افرادش است.

سازمان‌هایی وجود دارند که بین رهبر و افرادشان اعتماد و همکاری هست و در سمت دیگر سازمان‌هایی وجود دارند که مدیرانشان به منافع جمعی توجهی ندارند و اعضای تیمشان احساس رضایت و امنیت نمی‌کنند.

از طرفی سازمان‌هایی که محیطی مناسب برای فعالیت و رشد کارمندانشان ایجاد نمی‌کنند در بلندمدت شکست می‌خورند. این کتاب که از بهترین کتاب‌های مدیریت و رهبری محسوب می‌شود درمورد رهبران واقعی است که برای کسانی‌که هدایتشان را برعهده دارند ارزش قائل‌اند و به ارزش واقعی رهبری که همان مقدم دانستن نیاز دیگران بر خود است پی برده‌اند.

جملاتی از کتاب رهبران آخر غذا می‌خورند

«وقتی افراد مجبورند به مدیریت خطرات درون سازمانی بپردازند، توانایی سازمان برای مواجهه با خطرات برون سازمانی تحلیل می‌رود.»

«هنگامی که باید در مقابل هم از خودمان محافظت کنیم، کل سازمان آسیب می‌بیند، اما هنگامی که حس اعتماد و همکاری درون سازمانی شکوفا می‌شود، سازمان ما منسجم‌تر و در نتیجه قدرتمندتر می‌شود.»

«تنش عصبی و اضطراب موجود در محیط کار، بیشتر از ضعف مدیریت و رهبری نشئت می‌گیرد تا ماهیت کاری که انجام می‌دهیم.»


دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

 

۵) کتاب صراحت تمام عیار

صراحت تمام عیار

چگونه رئیس قاطعی باشیم و انسانیتمان را هم از دست ندهیم؟

مدیران به طور معمول برای تشکیل، هدایت و مدیریت یک تیم آموزشی نمی‌بینند. بنابراین وقتی در مدیریت اعضای تیمشان با مشکل مواجه می‌شوند به تجربیات گذشته یا قضاوت‌های شخصی متوسل می‌شوند که همیشه هم راهگشا نیست و گاهی حتی اوضاع را بدتر می‌کند.

کار در محیطی که افراد به یک‌دیگر و از آن مهم‌تر به مدیرشان اعتماد داشته باشند، روابطشان دوستانه و محترمانه باشد و رشد فردی و سازمانی را در پی داشته باشد از بهترین محیط‌های کاری است که افراد و سازمان‌ها می‌توانند به دنبال آن باشند.

نویسندۀ کتاب صراحت تمام عیار سعی دارد تا در ساختن روابط مستحکم و اثربخش کاری به مدیران کمک کند و گرفتن تصمیمات سخت اما ضروری برای آن‌ها آسان‌تر کند. چطور می‌توان این تصمیمات را اجرایی کرد بدون این که منافع سازمان یا اعضای تیم نادیده گرفته شوند؟ این موضوعی است که در این کتاب بررسی می‌شود.

جملاتی از کتاب صراحت تمام عیار

«معنی توجه شخصی به خاطر سپردن تاریخ تولدها و اسم اعضای خانواده نیست. معنی‌اش بیان زیروبم زندگی شخصی، یا گپ‌و‌گفت اجباری در دورهمی‌های زورکی نیست. توجه شخصی یعنی بپذیریم همه انسان هستیم و زندگی‌ها و آرزوهایی فراتر از کارمان داریم. یعنی وقت گذاشتن برای گفت‌و‌گوهای واقعی؛ یعنی شناخت گوهر انسانیت یکدیگر؛ یعنی شناخت چیزهایی که برای آدم‌ها مهم هستند.»

«اگر می‌خواهید تیمتان به چیزی بزرگ‌تر از چیزی برسد که تنهایی می‌توانستید محقق کنید، باید به همکارانتان توجه داشته باشید.»

«اگر هیچ‌وقت هیچکس از دستتان عصبانی نمی‌شود، احتمالا تیمتان را به اندازه کافی به چالش نمی‌کشید.»

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

 

۶) کتاب رهبری از بالای خط

رهبری از بالای خط

این کتاب دربارۀ رهبری آگاهانه و غیرآگاهانه است.
رهبران آگاه در بالای خط قرار دارند. آن‌ها کنجکاو و پذیرا و متعهد به یادگیری هستند.
رهبرانی که در پایین خط قرار دارند ناآگاه‌اند، بسته و تدافعی‌اند و محق هستند.
این کتاب شامل 15 پیمان است که به رهبران کمک می‌کند تا بررسی کنند که در پایین خط قرار دارند یا بالای خط و رهبری آگاه هستند یا ناآگاه؟
مطالعۀ‌ این پیمان‌ها و تطبیق دادن آن با وضعیت فعلی رهبری‌تان به شما کمک می‌کند تا بدانید چگونه رهبری هستید و اگر در پایین خط هستید آیا می‌توانید به رهبری آگاه تبدیل شوید و موقعیت‌تان را به بالای خط تغیر بدهید؟

جملاتی از کتاب رهبری از بالای خط

«رهبران فرسوده، پراسترس و خسته سازمان‌هایی را می‌پرورانند که در آنها میزان خروج کارکنان و هزینه‌های سلامتی زیاد و دل‌بستگی کارکنان کم است. همچنین در این سازمان‌ها تیم‌های غیرمؤثری پدید می‌آیند که اغلب ضد یکدیگر عمل می‌کنند.»

«آنهایی که فکر می‌کنند چیزی کم دارند از روی ترس عمل می‌کنند و آن کسانی که باور دارند همین حالا هم تمام و کمال، بی‌نقص و کامل‌اند و هیچ چیزی کم ندارند از روی عشق و خلاقیت عمل می‌کنند.»

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

 

۷) کتاب راه و رسم مربیگری

جلد کتاب راه و رسم مربیگری

برای داشتن محیط کاری پویا و منابع انسانی با بهره‌وری بالا باید بتوانید به خوبی از عهدۀ‌ مسئولیت‌های مدیریت و هدایت تیمتان بربیایید.

کتاب «راه و رسم مربیگری» به افرادی که مسئولیت هدایت یک تیم را به عهده دارند کمک می‌کند تا با همکارانشان تعامل بهتری داشته باشند و باعث رشد و شکوفایی اعضای تیمشان شوند.

در این کتاب، هفت پرسش استراتژیک مطرح شده است. این پرسش‌ها به شما کمک می‌کنند تا ویژگی‌های مربیگری را در خودتان پرورش بدهید و منابعتان را صرف حل مسائل مهم کنید.

جملاتی از کتاب راه و رسم مربیگری

«هوشمندانه‌تر کار کنید، نه پرتلاش‌تر. استراتژیک‌تر باشید. این جملات قصار عمدتا درست ولی به دردنخورند.»

«جوهرۀ ‌استراتژی انتخاب کارهایی است که نباید بکنید.»

«کار شما در مقام مدیر و رهبر این است که کمک کنید فضایی برای افراد فراهم شود تا فرصت‌های یادگیری را تجربه کنند.»

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

نتیجه‌گیری

رهبران بیش از آنکه رهبر متولد شوند، برای رهبری تربیت می‌شوند. بنابراین اگر می‌خواهید رهبر خوبی شوید، باید روی مهارت‌های خودتان کارکنید. به طور مثال به عنوان یک رهبر سازمان باید بتوانید افراد، منابع و سرمایۀ سازمانتان را برای دستیابی به یک هدف استراتژیک به کار بگیرید. در حقیقت رهبر، همان فردی است که تصویر بزرگی را می‌بیند و افرادش را برای ایجاد آن تصویر بزرگ هدایت می‌کند. در همین راستا در این مقاله سعی کردیم بهترین کتاب‌های رهبری و مدیریت انتشارات آریاناقلم را به شما معرفی کنیم که در این زمینه می‌توانند به شما کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *