معرفی کتاب

معرفی بهترین کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ آریاناقلم

بهترین کتاب های دیجیتال مارکتینگ
بهترین کتاب های دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکترهایی که چند پله از بقیه بالاتر هستند اکثرشان بهترین کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ را خوانده‌اند؛ البته که مطالعه مقالات، شرکت در دوره‌ها و داشتن تجربه عملی نیز به رشد افراد در بازاریابی دیجیتال کمک می‌کند اما هیچ کدامشان جای مطالعه کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ را نمی‌گیرد.
حالا که تصمیم گرفته‌اید برای یادگیری دیجیتال مارکتینگ از کتاب‌های این حوزه کمک بگیرید با این چالش مواجه هستید که هر ساله صدها عنوان کتاب جدید در حوزه بازاریابی دیجیتال منتشر می‌شود که نه شما وقت می‌کنید همه آنها را بخوانید و نه همه این کتاب ‌ها محتوای درجه یکی دارند. از طرف دیگر باید کتاب‌هایی انتخاب کنید که با تغییر ابزارها و الگوریتم‌ها همچنان کارایی‌شان را از دست ندهند.

معرفی بهترین کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ

در این مقاله سعی کردیم 5 تا از بهترین کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ که در انتشارات آریاناقلم منتشر کرده‌ایم را معرفی کنیم که بتوانند پایه و اساس بازاریابی دیجیتال را به شما آموزش بدهند به شکلی که با گذشت زمان هم‌چنان مطالعۀ آن‌ها اثرگذار باشد. پس اگر می‌خواهید در مسیر درست بازاریابی دیجیتال حرکت کنید، مطالعه کتاب‌های زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

۱) کتاب بازاریابی سرراست

 کتاب بازاریابی سرراست

علت شکست اغلب برنامه‌های بازاریابی در هدف یا فلسفۀ ارتباطات بازاریابی نیست، بلکه در اجراست. کتاب «بازاریابی سرراست» نیز تماما دربارۀ اجراست و کمک می‌کند تا کارها را به سرانجام برسانید و به سوددهی برسید.
در این کتاب قرار است مسیر سفر مشتری را ترسیم کنیم. سفری که از لحظه آشنایی مخاطب با محصولات یا خدمات ما شروع می‌شود و تا خرید و تبدیل شدن به مشتری وفادار ادامه پیدا می‌کند.
این کتاب با کمک مفهوم قیف فروش به شما آموزش می‌دهد بدون اینکه در نظر مشتری یک فروشندۀ‌ غیرحرفه‌ای به نظر برسید، بیانیه‌ای تک‌خطی بسازید که کنجکاوی مشتری را تحریک کند، وبسایت و صفحات فرود جذابی بسازید تا مشتری بفهمد که چطور قرار است مشکلش حل شود، کمپین‌های ایمیلی با هدف اعتماد بین شما و مشتریانتان طراحی کنید و فراخوان به اقدام‌هایی با هدف دست به جیب شدن مشتری طراحی کنید.
اگر هنوز پول خود را صرف بازاریابی نکرده‌اید، این کتاب مانع هدررفت بودجه‌های هنگفت بازاریابی شما می‌شود و اگر درحال هدر دادن بودجۀ بازاریابی هستید، این کتاب قرار است جلوی آن را بگیرد.

جملاتی از کتاب بازاریابی سرراست

  1. «آدم‌ها اصلا علاقه‌ای به شنیدن حرف‌های شما ندارند مگر اینکه کنجکاو شوند تا از کار شما سر در بیاورند.
  2. «از همان روزی که دست از خالی کردن جیب مشتری برداری و در عوض دغدغۀ بهتر کردن زندگی‌اش را داشته باشی رشد کسب‌و‌کارت آغاز می‌شود.»
  3. «هرگز فراموش نکنید که ما قرار نیست داستان خودمان را به مشتریان بگوییم یا حتی از محصولات خود صحبت کنیم. ما همیشه باید تلاش کنیم تا مشتریان را به سفری دعوت کنیم تا در آن با استفاده از محصولاتمان زندگی‌شان بهتر شود.»

 

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

۲) کتاب نسل چهارم بازاریابی

نسل چهارم بازاریابی

ظهور اینترنت و دسترسی عمومی به آن باعث ایجاد تغییرات بسیاری شده است. کسب‌و‌کارها و نحوۀ ارتباط آن‌ها با مشتریانشان هم از اثرات این تغییر در امان نماندند. در نتیجۀ ‌همین تغییرات این روزها شبکه‌های اجتماعی، تبدیل به رسانه‌ای شده‌اند که مشتریان نظرات مثبت و منفی خود و تجربه‌ی استفاده‌شان از محصول و خدمات یک برند را در آن به اشتراک می‌گذارند.

در چنین شرایطی افراد بیشتر از این که به تبلیغات برند توجه کنند به تجربه‌ی سایر مشتریان اعتماد می‌کنند. در چنین شرایطی کسب‌و‌کارها نیاز دارند تا فعالانه در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشند، محتوا تولید کنند، با مشتریانشان ارتباط برقرار کنند و تجربۀ‌ خرید آنلاین خوبی برای آن‌ها رقم بزنند.
در کتاب «نسل چهارم بازاریابی»، به مسائلی همچون تولید محتوا و بازاریابی محتوا، بازاریابی همه کاناله، و مدیریت ارتباط با مشتری اجتماعی پرداخته می‌شود. همان‌طور که هرمان سیمون گفته است:«اینترنت و فناوری اطلاعات به سرعت بازاریابی را تغییر می‌دهند. این کتاب برای بازاریابی در عصر جدید به ما دید می‌بخشد.»

جملاتی از کتاب نسل چهارم بازاریابی

   1. «مشتریان امروز به میزان زیادی به نظرات دیگران وابسته شده‌اند. در بسیاری از موارد، حتی سخن دیگران ازترجیحات فردی و ارتباطات بازاریابی اهمیت بیشتری داشته است. دلیل این امر چیزی جز همان اتصال نیست.»
   2. «در هنگام تصمیم‌گیری برای خرید، مشتریان عموما تحت‌تاثیر ترجیحات فردی و هم‌چنین نیاز به انطباق اجتماعی هستند. میزان اهمیت هریک از این دو عامل از فردی به فرد دیگر متغیر است.»

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

۳) کتاب بازاریابی پرمحتوا

کتاب بازاریابی پرمحتوا

این روزها تولید محتوا و بازاریابی محتوایی عبارتی آشنا است و عنوان‌های شغلی مثل مدیر یا کارشناس تولید محتوا طرفداران خودش را پیدا کرده است. از طرفی کسب‌و‌کارها بیشتر از گذشته به اهمیت و تاثیر محتوا در شناخته شدن برندشان پی برده‌اند.

بنابراین چه آن‌هایی که در حوزۀ تولید محتوا دستی بر آتش دارند و چه آن‌هایی که به تولید محتوا علاقه‌مندند به کتابی نیاز دارند که بتواند مفاهیم بازاریابی محتوایی را از پایه یاد بدهد. به این ترتیب چه کتابی بهتر از بازاریابی پرمحتوا جو پولیزی که نامش با بازاریابی محتوایی گره خورده است؟

این کتاب که از بهترین کتاب های دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود پر از مثال است و برنامه‌ی بازاریابی محتوایی شرکت‌های زیادی مثل لگو را بررسی کرده است؛ شرکتی که اغلب ما به عنوان یک شرکت تولید اسباب‌بازی آن را می‌شناسیم اما این کتاب با بررسی استراتژی بازاریابی آن به ما نشان می‌دهد که لگو یک غول رسانه‌ای و تولید محتوا هم هست.

جملاتی از کتاب بازاریابی پرمحتوا

   1. «مشتریانتان به شما، محصولات یا خدماتتان اهمیتی نمی‌دهند. آنها به خودشان اهمیت می‌دهند.»
   2. «بازاریابی محتوایی بدون مخاطب وفادار را نمی‌توان به هیچ‌وجه بازاریابی محتوایی نامید. محتوا بدون وجود مخاطبی که با آن درگیر شده باشد راه به جایی نمی‌برد.»
   3. «اگر بازاریابی را بیشتر همانند انرژی‌های تجدیدپذیر نگاه کنید، تاثیرات شگرفی در برنامه‌ریزی‌تان ایجاد می‌کند.»

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

۴) کتاب هر برند یک قصه است

هر برند یک قصه است

کتاب «هر برند یک قصه است» به شما می‌گوید چطور پیام ‌کسب‌و‌کار خود را به گوش همه برسانید. دانلد میلر در این کتاب یک چارچوب 7 مرحله‌ای ارائه می‌کند. این چارچوب توسط شرکت استوری برند برای کسب‌و‌کارهای زیادی پیاده شده و نتایج خوبی را هم برای آن‌ها رقم زده است. میلر با این چارچوب به صورت گام به گام به کسب‌و‌کارها یاد می‌دهد که چطور داستانی تعریف کنند که در آن بـه جای برند، مشتری قهرمان اصلی داستانشان باشد. و کدام مشتری است که دلش نخواهد داستان خودش را بخواند؟

میلر می‌گوید:« مشتری‌ها معمولا اهمیتی به داستان شما نمی‌دهند؛ مهم داستان خودشان است. قهرمان داستان باید مخاطبتان باشد، نه برندتان. این همان رازی است که همه‌ی کسـب‌وکارهای ابرموفق می‌دانند.»

بنابراین برای این که بتوانید با مشتریان خود ارتباط بهتری برقرار کنید باید به جای گفتن و نوشتن از مزایای محصول خود دست روی خواسته‌ها و نیازهای او بگذارید. وقتی مشکل مشتری را بفهمید می‌توانید به او بگویید که چطور محصول و خدمات شما می‌تواند مشکلش را حل کند. بنابراین در چنین داستانی شما قهرمان نیستید بلکه مشتری قهرمان است و شما نقش یک مربی را دارید. راهنمایی قابل اعتماد که به قهرمان اصلی داستان در مبارزه‌اش کمک می‌کند و محصول و خدماتش را به عنوان راه‌حلی برای پیروزی در اختیارش قرار می‌دهد.

جملاتی از کتاب هر برند یک قصه است

  1. «مردم برندی را می‌خواهند که دستش را دور شانه‌ی مشتری بیندازد و در کنارش قدم بردارد.»
  2. «سوال اصلی در بازاریابی این است: اگر مشتری محصول‌مان را نخرد، چه چیزی را از دست می‌دهد؟»
  3. «سالانه هزاران شرکت تعطیل می‌شوند، نه به این دلیل که محصول خوبی ندارند، بلکه چون مشتریان بالقوه نمی‌دانند آن محصول چطور زندگی‌شان را بهتر خواهدکرد.»

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

۵) کتاب طرح بازاریابی کسب‌و‌کارهای کوچک

طرح بازاریابی کسب و کارهای کوچک

کتاب «طرح بازاریابی کسب‌و‌کارهای کوچک» از پرفروش‌ترین کتاب‌های آریاناقلم در حوزۀ ‌بازاریابی است. اگر به هر شکلی با مشتری سروکار دارید (کدام کسب‌و‌کاری را می‌شناسید که با مشتری سروکار نداشته باشد؟) مطالعۀ ‌این کتاب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

این کتاب به شما کمک می‌کند تا با استفاده از یک جدول 9 خانه‌ای، مشتریان خود را در سه طبقه «قبل»، «حین» و «بعد» تقسیم کرده و بر اساس ویژگی‌های مشتریان هر طبقه برنامۀ بازاریابی خود را طراحی کنید. کتاب طرح بازاریابی کسب‌و‌کارهای کوچک شاید به طور مشخص به بازاریابی دیجیتال نپردازد اما مطالعۀ ‌آن بینش خوبی برای درک برنامه‌های بازاریابی در اختیار افراد قرار می‌دهد.

جملاتی از کتاب «طرح بازاریابی کسب‌وکارهای کوچک»

  1. «بسیاری از صاحبان کسب‌و‌کار خودشان را با این تصور، که اگر محصولشان عالی است بازار از آنها خرید خواهد کرد، فریب می‌دهند. تاریخ پر از محصولاتی عالی است که از لحاظ تجاری شکست خورده‌اند.»
  2. «محصولات خوب یا حتی عالی به تنهایی کافی نیستند. اگر به دنبال موفقیت در کسب‌و‌کارتان هستید، بازاریابی باید یکی از فعالیت‌های اصلی شما باشد.»
  3. «وقتی از صاحبان کسب‌و‌کار می‌پرسم بازار هدفشان چه کسانی هستند، بسیاری از آنها پاسخ می‌دهند: همه. در واقعیت این به معنی هیچ‌کس است… برای همۀ‌ افراد، همه چیز بودن منجر به شکست در بازاریابی می‌شود.»

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

جمع‌بندی

صرف‌نظر از این که در حوزۀ‌ بازاریابی دیجیتال یک فرد حرفه‌ای باشید یا تازه‌کار، مطالعۀ بهترین کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا مسیر بازاریابی دیجیتال را به درستی طی کنید. مطالعۀ ‌کتاب‌های بازاریابی دیجیتال شاید به تنهایی شما را متخصص نکند اما دانش شما را در این زمینه افزایش می‌دهد؛ بنابراین صرف‌نظر از سطح تجربه‌تان، نکات مفیدی در این کتاب‌ها پیدا خواهید کرد.

در کنار کتاب‌هایی که در این مقاله معرفی کردیم اگر علاقه‌مند به خواندن کتاب‌هایی بیشتری در حوزه بازاریابی دیجیتال هستید، مطالعه کتاب‌هایی مثل قلاب، داستان‌پردازی با داده‌ها، ساستک و سئو۲۰۲۲  نیز می‌تواند برای شما اثربخش و مفید باشد.

نوشتۀ محدثه خانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *