پدیدآورندگان

الکساندر استروالدر

استروالدر
استروالدر

الکساندر استروالدر از تأثیرگذارترین متخصصان نوآوری در جهان، نویسنده‌ای برجسته، کارآفرین و سخنرانی پرطرفدار است. استروالدر از پایان نامه‌ی دکترای خود در دانشگاه لوزان زیر نظر استاد راهنمایش ایو پیگنیور دفاع کرد. موضوع پایان نامه‌ی استروالدر نوآوری در مدل کسب‌وکار بود که نتایج تلاش‌هایش را در سال 2010 درکتابی به عنوان خلق مدل کسب‌و‌کار منتشر کرد.

استروالدر و ایو پیگنیور در سال 2021 در رتبه چهارم فهرست Thinkers50  قرار گرفتند. Thinkers50 در سال 2001 باهدف شناسایی و حمایت از ایده‌های برتر حوزه‌ی مدیریت و کسب‌وکار راه‌اندازی شد. ایده‌هایی که جهان را به جایی بهتر تبدیل می‌کنند. الکساندر استروالدر و پیگنیور به دلیل ارائه‌ی مدل مشهور خود یعنی بوم مدل کسب‌و‌کار یا بیزینس کانواس در این لیست قرار گرفتند.

استروالدر پیگنیور

بوم مدل کسب‌و‌کار یک ابزار مدیریت استراتژیک و کارآفرینی است که شامل تمام اجزایی است که برای شروع یا بهبود یک کسب‌و‌کار باید به آن توجه شود. از این بوم برای تعریف، طراحی و بهبود ساختار و مدل کسب‌و‌کار استفاده می‌شود. این بوم به دلیل ساده‌سازی فرآیند توسعه استراتژی و تبدیل مفاهیم پیچیده به مدل‌های بصری قابل فهم شناخته شده است.

طبق نظر Thinkers50بوم مدل کسب‌و‌کار تاثیرگذارترین ابزار مدیریت در دو دهه گذشته است. بوم مدل کسب‌وکار ابزاری مفهومی است که به کسب و‌کارها کمک می‌کند تا نگاهی ساختارمند به بخش‌های مختلف کسب‌و‌کارشان داشته باشند. به طور مثال این بوم به شما کمک می‌کند تا مشتریان، ارزش‌های پیشنهادی که باعث تمایز شما نسبت به رقبا می‌شوند، کانال‌های توزیع، راه‌های ارتباط با مشتری، جریان‌های درآمدی و منابع خود را بهتر بشناسید.

مفهوم مدل کسب‌و‎کار جدید نیست اما استروالدر، مدلی عملی و کاربردی از این مفهوم را ارائه کرد که به دلیل قابلیت اجرایی، قابل فهم بودن و بصری بودنش به سرعت موردتوجه و استقبال قرار گرفت، به طوری که امروزه در اکثر شرکت‌های سراسر دنیا و شرکت‌های استارتاپی از این بوم برای مشخص کردن بخش‌های مختلف کسب‌و‌کار استفاده می‌کنند.

دانلود بوم مدل کسب و کار

(دانلود بوم مدل کسب‌وکار)

استروالدر و پیگینور علاوه‌بر بوم مدل کسب‌و‌کار، بوم ارزش پیشنهادی را  نیز ارائه کرده‌اند. ابزاری که به کارآفرینان و کسب‌و‌کارها کمک می‌کند تا محصول یا خدمات خود را بر اساس نیازهای مشتری طراحی کنند به شکلی که باعث مزیت رقابتی آن‌ها نسبت به رقبا شود و مشتریان خواهان محصول آن‌ها باشند. این بوم‌ها ابزارهایی عملی هستند که میلیون‌ها نفر از متخصصان کسب‌و‌کار در شرکت های پیشرو جهانی به آن اعتماد دارند.

علاوه‌بر این استورالدر موسس شرکت Strategyzer است که دوره‌های آنلاین، برنامه‌های کاربردی و خدمات مبتنی بر فناوری را برای کمک به سازمان‌ها در مدیریت مؤثر و سیستماتیک استراتژی، رشد وتحول ارائه می‌کند.

کتاب‌های استروالدر

کتاب‌های پرفروش‌«خلق مدل کسب‌وکار»، «مدل کسب‌و‌کار شما»، «طراحی ارزش پیشنهادی»، «آزمودن ایده‌های کسب‌و‌کار» جز پرفروش‌ترین کتاب‌های استروالدر در حوزه‌ی کسب‌و‌کار هستند. این کتاب‌ها توسط انتشارات آریاناقلم ترجمه و منتشر شده‌اند. کتاب دیگر این نویسنده یعنی «شرکت شکست‌ناپذیر» هم در دست ترجمه قراردارد.

 

نوشتهٔ محدثه خانی

 

منابع:

https://thinkers50.com/biographies/alexander-osterwalder-and-yves-pigneur

https://www.alexosterwalder.com

https://www.strategyzer.com

Alexander Osterwalder linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *