معرفی کتاب

معرفی بهترین کتاب‌های توسعه فردی آریاناقلم

بهترین کتاب های توسعه فردی
بهترین کتاب های توسعه فردی

همۀ‌ افراد رؤیای پیشرفت و توسعۀ ‌فردی دارند اما فقط تعداد کمی برای آن برنامه دارند و تعداد کم‌تری به برنامه های خود عمل می‌کنند.

شما جز کدام دسته‌اید؟ رؤیاپردازانی که فقط برنامه می‌ریزند؟ یا کسانی که برنامه‌هایشان را پشت گوش می‌اندازند؟ به یک سال گذشته فکر کنید چه قول‌ و قرارهایی با خودتان گذاشتید؟ به کدامشان عمل کردید؟ به تمام شنبه‌هایی که قرار بود متفاوت باشند. شنبه‌هایی که قرار بود آغاز برنامه‌های رشد و توسعۀ‌فردی‌تان باشند. شنبه‌های عجیبی که قرار بود کتاب خواندن و ورزش کردن را از آن شروع کنید. شنبه‌هایی که هرگز از راه نرسیدند.

تصمیم با شماست؛ آیا هم‌چنان می‌خواهید منتظر رسیدن روزی متفاوت باشید یا از همین امروز دست به کار می‌شوید و قدمی هرچند کوچک را برای پیشرفت و توسعه فردی خود برمی‌دارید؟

معرفی بهترین کتاب‌های توسعه فردی

از آن‌جایی که وقتی صحبت از ایجاد عادات جدید می‌شود، روش‌ها، نکات و تاکتیک‌های اثبات شده‌ای وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید ما هم در ادامه تعدادی از بهترین کتاب‌های توسعه فردی انتشارات آریاناقلم را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید برای یادگیری این نکات از آن‌ها کمک بگیرید.

۱) کتاب خلق رفتارهای ماندگار

کتاب خلق رفتارهای ماندگار

بعضی مردم می‌گویند که می‌خواهیم تغییر کنیم اما اگر به رفتارشان دقت کنید متوجه می‌شوید که جدی نمی‌گویند چون برای ایجاد این تغییر، تلاش نمی‌کنند یا تلاش‌هایشان را نیمه‌کاره رها می‌کنند.

واقعیت این است که بیشتر ما برنامه‌ریزی می‌کنیم، هدف‌گذاری می‌کنیم اما بعد از مدتی با دخالت عوامل مختلف درونی و بیرونی پای ما سست می‌شود. مثلا کافی است کمی به ما اصرار کنند تا مقاومتمان در برابر یک غذای خوشمزه در دوران رژیم را از دست بدهیم. درنتیجه بعضی از ما خود را تسلیم محیط می‌کنیم و تنها زمانی به خودمان می‌آییم که فقط می‌توان برای فرصت‌های بربادرفته و کوشش‌های نادیده گرفته شده افسوس خورد. اما بعضی دیگر کنترل اوضاع را به دست می‌گیریم و شروع به تغییر می‌کنیم.

چرا در برابر تغییر مقاومت می‌کنیم؟ چه اتفاقی باید بیفتد که این مقاومت از بین برود؟ نویسندۀ کتاب خلق رفتارهای ماندگار می‌گوید:«شاید لازم نباشد تک تک ما ضربۀ شدید کشنده‌ای به سرمان بخورد تا رفتارمان را تغییر دهیم.»

چرا تغییر کردن برای آدم‌ها اینقدر سخت است؟

گلدسمیث می‌گوید: ما به طور معمول در هنگام ایجاد تغییر با سه مشکل مواجه می‌شویم: 1) نمی‌توانیم بپذیریم که به تغییر نیاز داریم. 2) نمی‌دانیم تغییری مطلوب است 3) می‌دانیم باید تغییر کنیم ولی با توجیه و بهانه‌‌تراشی نیاز به تغییر را انکار می‌کنیم. در همین راستا او در کتاب «خلق رفتارهای ماندگار» تلاش می‌کند تا باورهای ریشه‌داری که موجب مقاومت در برابر تغییر می‌شوند را از بین ببرد.

موضوع اصلی کتاب خلق رفتارهای ماندگار چیست؟

این کتاب دربارۀ تغییر رفتار افراد است. هر چند به قول نویسندۀ کتاب:«آغاز تغییر رفتار دشوار است، حتی ماندن در مسیر تغییر دشوارتر است و از همه سخت‌تر ماندگار کردن تغییر ایجاد شده است.»

مارشال گلدسمیث در کتاب «خلق رفتارهای ماندگار»، سعی می‌کند به این سوالات پاسخ بدهد: چطور می‌توانیم رفتارمان را تغییر بدهیم؟ چگونه دیگران را متوجه تغییر خود کنیم؟ چگونه می‌توانیم برای تبدیل شدن به انسانی که می‌خواهیم باشیم عزم خود را جزم کنیم؟

جملاتی از کتاب خلق رفتارهای ماندگار:

  1. «تلاش فوق‌العاده‌ای می‌طلبد که انجام دادن کاری را در منطقۀ راحتی‌مان (به دلیل این که راحت یا آشنا یا کمی دلپذیراست) کنار بگذاریم تا کار دشواری را که در درازمدت برایمان خوب خواهد بود آغاز کنیم.»
  2. «مثل روز روشن است که تغییر باید از درون آغاز شود. نمی‌توان آن را به مردم دیکته کرد، از آن‌ها مطالبه کرد یا به نحوی تحمیل کرد. کسی که از صمیم قلبش متعهد به تغییر نشود هرگز تغییر نخواهد کرد.»

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

۲) کتاب کشف شمال حقیقی

 کتاب کشف شمال حقیقی

موضوع اصلی کتاب کشف شمال حقیقی چیست؟

کشف شمال حقیقی به قلم بیل جورج، استاد شناخته ‌‌شدۀ مدرسۀ کسب‌وکار هاروارد در حوزۀ مدیریت و رهبری، نوشته شده است. این کتاب حاصل سال‌ها تحقیق و ثبت تجربه‌ی افراد تأثیرگذار در سازمان‌های بین‌المللی است.

موضوع این کتاب دربارۀ رهبری و اصالت است. در حقیقت به عنوان یک رهبر، دنیا ممکن است انتظاراتی از شما داشته باشد که با انتظارات‌ شما از خودتان متفاوت باشد؛ بنابراین خواه رهبر تیمی کوچک باشید یا اینکه رهبری سازمانی را بر عهده داشته باشید، تحت فشارهای بیرونی قرار خواهید گرفت که سعی می‌کنند با استفاده از امتیازهای مختلف فریبتان دهند. این فشارها و فریب‌ها ممکن است شما را از شمال حقیقی‌تان منحرف کنند.

زمانیکه به مقدار زیادی از این مسیر منحرف شوید، قطب‌نمای درونیتان به شما می‌گوید که اشتباهی درحال رخ دادن است و دوباره باید راهتان را پیدا کنید. این امر نیاز به شجاعت و اراده‌ای برای مقاومت در برابر فشارها و انتظارات دائمی‌ای دارد که با آن‌ها مواجه می‌شوید و باید بتوانید در زمان‌های حیاتی تشخیص دهید چه اقدامات اصلاحی نیاز است انجام شود. این کتاب می‌خواهد در پیداکردن شمال حقیقی‌تان به شما کمک کند.

منظور نویسنده از شمال حقیقی چیست؟

نویسندۀ کتاب می‌گوید:«منظور از شمال حقیقی نقطه‌ای است که به سمت آن جهت‌گیری می‌کنید؛نقطۀ ثابت شما در دنیایی درحال چرخش که کمکتان می‌کند تا در مقام رهبر در مسیر درست بمانید. این نقطه از عمیق‌ترین باورها، ارزش‌ها و اصولی به دست می‌آید که شما را هدایت می‌کنند. این قطب‌نمای درونی منحصر به خودتان است که مشخص می‌کند در عمیق‌ترین سطح چه کسی هستید.»

او می‌گوید:«رهبری با اصیل بودن آغاز می‌شود، خود حقیقی‌تان. هدف کشف شمال حقیقی این است که به شما این توانایی را بدهد تا رهبری که می‌خواهید باشید. در این فرآیند شمال حقیقی‌تان را پیدا خواهید کرد –قطب‌نمایی درونی که شما را در طول زندگی به خوبی هدایت می‌کند.»

مطالعۀ این کتاب الان که دنیا بیش از هر زمان دیگری عمیقا درحال فرورفتن در بحران رهبری است، زندگی انسان‌ها در هر نقطه از جهان بیش ازپیش پرنوسان و پیش‌بینی‌ناپذیر به نظر می‌رسد و بسیاری از رهبران در محکم به دست گرفتن سکان کشتی سازمانشان و هدایت آن به بندرهای ایمن از طوفان ناتوان‌اند می‌تواند برای شما مناسب باشد.

رهبران زاده می‌شوند یا ساخته می‌شوند؟

کتاب با نقل قولی از وارن بنیس که یکی از پیشروان برجسته در زمینۀ رهبری بود شروع می‌شود: «خطرناک‌ترین افسانه دربارۀ رهبری این است که رهبران رهبر متولد می‌شوند. اینکه عاملی ژنتیکی برای رهبری وجود دارد. این افسانه تأکید می‌کند که افراد صرفا یا صفات کاریزماتیک رهبری را دارند یا فاقد این ویژگی‌هایند. اما این افسانه بی‌معنی است و درحقیقت، متضادش صحیح است. رهبران رهبر زاده نمی‌شوند، بلکه رهبر ساخته می‌شوند.»

طرز تفکر و فلسفه‌ی وارن بنیس بسیاری از رهبران و حتی نویسندۀ‌ کتاب کشف شمال حقیقی را هم تحت‌تاثیر قرار داده است. حالا وقتش شده است تا شما از خودتان بپرسید که آیا شمال حقیقی خود را پیدا کرده‌اید؟ آیا می‌دانید که موضوع زندگی و رهبریتان چیست؟

وجه تمایز این کتاب

بیشتر کتاب‌های برآمده از فضای دانشگاهی اکثرا مختص جامعۀ کوچکی از محققان است. اما این سؤال برای افرادی که محقق نیستند مطرح می‌شود که آن‌ها چگونه باید این پیشرفت‌ها را برای خود به کار گیرند.کاری که بیل جورج انجام داده این است که  آگاهانه پلی بین دانشگاه و تجربه ایجاد کرده است.

جملاتی از کتاب کشف شمال حقیقی

 1. «خودآگاهی باید نقطۀ آغازین در مسیر پرورش هر رهبری باشد.»
 2. «رهبرانی که اصول مشخصی دارند احتمال کمتری دارد که مورد تهدید و تحت فشار قرار گیرند، زیرا این توانایی را دارند که مرزهای مشخصی برای خودشان تعیین کنند. نرم‌ترین بالشی که می‌توانید برای خواب زیر سرتان بگذارید وجدان آسوده است.»

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

۳) کتاب ذهن متمرکز

عکس جلد کتاب ذهن متمرکز

اغلب ما تمام روزهای هفته، خارج از ساعت کاری و حتی آخر هفته‌ها را سرگرم انجام پروژه‎‌های کاری‌مان هستیم. این مسئله به مرور باعث خستگی و فرسودگی شغلی می‌شود. بدتر از آن بیشتر ما تصور می‌کنیم این زیاد کار کردن به معنی افزایش بهره‌وری است در حالی‌که نویسندۀ‌ کتاب ذهن متمرکز می‌گوید:«بهره‌وری از نظر موفق‌ترین رهبران کسب‌وکاری که من تربیت کرده‌ام به معنی انجام کارهای بیشتر نیست بلکه به معنی انجام کارهای درست است.» در نتیجه بیشتر ما فقط وقتمان را با جان کندن برای انجام کارهای کم ‌ارزش تلف می‌کنیم.

به نظر می‌رسد وقتش رسیده است تا بالاخره کمی دست نگه داریم و از خودمان بپرسیم: امروزه بهره‌وری به چه معناست؟ از بهره‌وری چه می‌خواهیم؟ به چه اهدافی می‌خواهیم دست یابیم؟

موضوع اصلی کتاب ذهن متمرکز چیست؟

نویسندۀ ‌کتاب ذهن متمرکز سعی دارد تا یک سیستم بهره‌وری را برای بهبود تمرکز و توجه افراد در راستای افزایش بهره‌وری معرفی ‌کند.

مایکل هایت، این سیستم را در نه گام و سه فصل به شما آموزش می‌دهد. این کتاب با عنوان اصلی ذهن متمرکز و زیر عنوان «سیستمی برای افزایش تمرکز و بهره‌وری در کار و زندگی» از انتشارات آریاناقلم منتشر شده است و پر از مثال‌ و داستان‌های جالب است که مطالعۀ‌ کتاب را برای شما لذت‌بخش می‌کند.

او ابتدا توضیح می‌دهد که چرا تعریف مرسوم بهره‌وری برای کارهایی که ما امروز مشغول آن هستیم جوابگو نیست و بررسی می‌کند که چرا کار بیش از حد به جای افزایش بهره‌وری باعث تاثیر منفی روی خروجی و نتیجۀ‌کار افراد می‌شود. سپس سعی می‌کند به شما کمک کند تا با حذف کارهایی که وقتتان را تلف می‌کند زمان بیشتری برای انجام کارهایی پیدا کنید که به آن علاقه دارید یا توانایی انجامش را دارید. و در نهایت با برنامه‌ریزی برای انجام کارهایی که در لیست‌تان باقی ماندند بتوانید در زمان مشخص آن‌ها را به انجام برسانید و زمان کافی برای تفریح و بودن در کنار خانواده و دوستانتان داشته باشید.

مخاطبان کتاب ذهن متمرکز

هرچند مخاطب اصلی این کتاب مدیران و سرپرستان تیم‌ها هستند، اما گام‌ها و مراحلی که هایت برای افزایش تمرکز و بهره‌وری بیان کرده است برای بیشتر افراد، چه در حرفه‌شان و چه در زندگی، کاربردی است.

وجه تمایز کتاب ذهن متمرکز

اغلب کتاب‌های توسعه فردی، تمرین محور هستند و نیاز هست که شما تمرین و نکاتی که در کتاب اشاره شده است را انجام بدهید وگرنه به مرور زمان این نکات را فراموش می‌کنید. به همین دلیل در کنار کتاب ذهن متمرکز یک دفترچه تمرین هم به صورت رایگان قرار دارد که شما بتوانید در این دفترچه، نکات کتاب را به صورت عملی تمرین کنید و به کار بگیرید.

جملاتی از کتاب ذهن متمرکز

   1. «تمرکز بر همه چیز به معنی تمرکز بر هیچ چیز است.»
   2. «هرکسی در زندگی‌اش به جایی می‌رسد. اما کمتر کسی هدفمند به جایی می‌رسد.»
   3. «آنچه انجام نمی‌دهید، دقیقا به اندازۀ آنچه انجام می‌دهید برای بهره‌وریتان مهم است.»

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

۴) کتاب مدیریت توجه

کتاب مدیریت توجه

موضوع اصلی کتاب مدیریت توجه چیست؟

کتاب «مدیریت توجه» با زیرعنوان «راهکارهایی برای افزایش تمرکز و به دست گرفتن کنترل زندگی» یکی از بهترین کتاب‌های ‌توسعه ‌فردی است. نویسندۀ ‌این کتاب نیر ایال است که با کتاب قلاب نیز شناخته می‌شود.

نیر ایال در این کتاب حاصل سال‌ها پژوهش و تجربۀ شخصی خود را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد تا بتوانند با شناختن عوامل حواس‌پرتی کنترل بیشتری روی زندگیشان داشته باشند. یکی از کمک‌های بزرگی که این کتاب به شما می‌کند این است که متوجه می‌شوید تنها فناوری و امثال آن دلیل حواس‌پرتی نیستند بلکه گاهی این خود افراد هستند که باعث حواس‌پرتی خودشان می‌شوند. با مطالعۀ این کتاب می‌توانید کنترل بیشتری روی خود و محیطتان داشته باشید و اثرات منفی این عوامل را کم کنید و به این شکل تمرکز و توجه‌تان را افزایش بدهید.

مروری بر بخش‌های کتاب مدیریت توجه

در بخش اول کتاب راه‌های شناخت و مدیریت آن دسته از عوامل درونی یاد است که شما را از مسیر خارج می‌کنند.

بخش دوم نشان می‌دهد چقدر مهم است، برای کارهایی که واقعا می‌خواهید انجام دهید، وقت پیدا کنید.

بخش سوم به بررسی عوامل بیرونی حواس‌پرتی می‌پردازد و بخش چهارم آخرین نکات برای تبدیل کردن شما به آدمی حواس جمع را ارائه می‌کند یعنی بستن عهدهایی با خود.

در پایان، نیر ایال نکاتی  را ارائه می‌کند که به کمک آن‌ها یاد می‌گیرید که چطور محیط کارتان را از عوامل حواس‌پرتی پاک کنید، کودکانی تربیت کنید که حواس جمع باشند و در روابط خود نیز فردی حواس جمع باشید.

وجه تمایز کتاب مدیریت توجه

کتاب مدیریت توجه نیز مثل کتاب ذهن متمرکز یک دفترچه‌ی تمرین دارد. که شما می‌توانید برای به خاطر سپردن نکات کتاب از آن استفاده کنید.

نظر دیگران دربارۀ ‌کتاب مدیریت توجه

«موفقیت و شادی از آن مردمانی است که حواسشان را جمع می‌کنند. رسالت نیر ایال این است که از شما در برابر حواس‌پرتی محافظت کند و کتاب نشاط‌آورش پر از ایده‌های عملی است» آدام گرانت نویسندۀ‌ کتاب بده و بستان، و نوآفرینی

«کتابی که هر صاحب گوشی هوشمندی باید بخواند.» مارک منسن نویسندۀ‌ کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها

جملاتی از کتاب مدیریت توجه

 1. «بیش از آنکه برنده شدن حس خوبی داشته باشد، بازنده شدن دردناک است.»
 2. «نارضایتی و ناراحتی حالت‌های پیشفرض حاکم برذهن ما هستند، ولی می‌توانیم طوری از آن‌ها بهره ببریم که، به جای اینکه شکستمان دهند، به ما انگیزه ببخشند.»

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

۵) کتاب واقع‌بینی

واقع بینی

به جهان فکر کنید. چه چیزهایی به یادتان می‌آورد؟ جنگ، خشونت، بلایای طبیعی، فاجعه‌های انسانی، فساد. اینطور به نظر می‌رسد که اوضاع بد است، و دارد بدتر هم می‌شود، درست است؟ ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند و فقیران فقیرتر؛ و تعداد فقیران رو به افزایش است؛ و به زودی ذخایرمان تمام می‌شود. این تصویری است که بیشتر ما از جهان داریم. در حالی که نویسنده کتاب واقع‌بینی این را جهان‌بینی فاجعه‌انگار می‌نامد و می‌گوید«این جهان‌بینی استرس‌زا و گمراه‌کننده است.»

چرا داشتن جهان‌بینی درست مهم است؟ چون محیط نه تنها روی نحوه‌ی زندگی ما اثر می‌گذارد که روی کسب‌و‌کارها هم اثر دارد؛ بنابراین اگر نگاه و شناخت درستی از محطیمان نداشته باشیم تصمیمات اشتباهی می‌گیریم و آینده‌ی خودمان و کسب‌و‌کارمان را به خطر می‌اندازیم.

اما چاره چیست؟ کتاب واقع‌بینی ابزاری است که می‌توانیم از آن کمک بگیریم تا با خطای کمتری محیط پیرامون خود را ببینیم و تحلیل کنیم؛ این کتاب دربارۀ جهان است، و اینکه چطور آن را بفهمیم. کتابی بر پایۀ آمار و اطلاعات و نمودارهایی که دید بهتری از اوضاع جهان به خواننده می‌دهد.

موضوع اصلی کتاب واقع‌بینی چیست؟

کتاب واقع‌بینی، که با پیشگفتار محمدرضا شعبانعلی در انتشارات آریاناقلم منتشر شده است، اثری امیدبخش است که خوانندگان را تشویق می‌کند تا از دریچه جدیدی به جهان پیرامون نگاه کنند.

این کتاب می‌گوید: اگر در پی راه‌اندازی کسب‌وکاری هستید، بدون تغییر نگرش قدیمی برتری غرب و عقب‌افتادگی کشورهای دیگر قادر به این کار نیستید. نویسندۀ کتاب واقع‌بینی اصطلاحات «درحال توسعه» و «توسعه یافته» را رد می‌کند و می‌گوید به جای استفاده از این اصطلاحات، مردم کشورهای سراسر جهان را براساس سطح درآمدی بسنجید، زیرا فقط به این شکل می‌توانید ظرفیت کشورهای مختلف را برای ایجاد کسب‌وکار کشف کنید.

مروری بر فصل‌های کتاب واقع‌بینی

کتاب واقع‌بینی شامل یازده فصل است. هانس روسلینگ در مقدمه کتاب سؤال‌هایی تحت عنوان «خودآزمایی» مطرح می‌کند وقتی به این سوالات جواب می‌دهید تازه متوجه می‌شوید که چقدر دید اشتباهی نسبت به جهان پیرامونتان دارید.

او در ده فصل ابتدایی کتاب ما را با ده غریزه آشنا می‌کند که باعث این جهان‌بینی اشتباه می‌شوند. ده غریزه‌ای که در کتاب معرفی می‌شوند می‌توانند باعث ایجاد اندیشه‌های مسموم و دلسردکننده در ذهن رهبران و مدیران تجاری شوند که همین افکار آرام آرام زمینه‌ساز پدید آمدن بدبینی ریشه‌دار و عمیقی در وجودشان می‌شود و پای آن‌ها را در سرمایه‌گذاری کردن در نقاط درحال رشد دنیا سست می‌کند. از سوی دیگر، این اندیشه‌های منفی توانایی این را دارند که امید به بهتر شدن زندگی را در انسان‌ ریشه‌کن کنند. به همین دلیل، مخاطبان این کتاب فقط علاقه‌مندان و فعالان حوزه کسب‌وکار نیستند بلکه تمام افرد هستند.

بعد از معرفی این غریزه‌ها هانس روسلینگ تعدادی از ابزارهای سادۀ تفکر را به شما آموزش می‌دهد. این ابزارها به شما کمک می‌کند تا تصویر کلی درستی از جهان به دست آورید. و در انتهای هر فصل چکیده‌ای از آن روش‌ها را بیان می‌کند و در فصل یازدهم از سخنانش نتیجه‌گیری می‌کند.

جملاتی از کتاب واقع‌بینی

  1. «وقتی ترس ذهنمان را دراختیار می‌گیرد، هیچ جایی برای واقعیت‌ها نمی‌ماند.»
  2. «برای فهم بیشتر مشکلات مهم جهان، ما باید ورای یک فرد مقصر و به خود سیستم بنگریم.»

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

۶) کتاب هنر دستیابی

هنر دستیابی

برای همه‌ی ما پیش آمده است که در حل مسائلمان با بن‌بست روبه‌رو ‌شویم، بر سر دوراهی قرار بگیریم، تصمیم‌گیری برایمان سخت شود و ندانیم کدام مسیر را انتخاب کنیم. در این مواقع، بی‌نتیجه بودن روش‌های سنتی حل مسئله -که می‌گویند: «قبل از اقدام باید همه جوانب را بررسی کرد.» برایمان روشن می‌شود. بنابراین حالا که راه‌حل‌های قدیمی دیگر جواب نمی‌دهند پس راه‌حل جایگزین چیست؟

پیشنهاد نویسنده‌ی کتاب «هنر دستیابی» استفاده از «تفکر طراحی» است. این کتاب با زیر عنوان «چگونه از خیالبافی دست بکشید، شروع کنید و فرمان زندگی را خودتان به دست بگیرید» توسط انتشارات آریاناقلم منتشر شده است.

موضوع اصلی کتاب هنر دستیابی چیست؟

در کتاب هنر دستیابی، پروفسور برنارد راث، استاد با سابقه‌ی دانشگاه استنفورد، با کمک روش «تفکر طراحی»، راهکارهایی عملی در اختیارمان قرار می‌دهد تا بتوانیم از درجا زدن و به دور خودگشتن دست بکشیم و گامی عملی به سوی اهدافمان در زندگی برداریم.

هرچند تا حالا از تفکر طراحی برای حل مسائل دنیای کسب‌وکار استفاده شده است، پروفسور راث در این کتاب نحوۀ به کارگیری آن در حوزۀ رشد و توسعه‌ی فردی را آموزش می‌دهد و ظرفیت‌ها و توانایی‌های این رویکرد در حل مسائل شخصی را برای افراد مشخص می‌کند و به همین خاطر است که این کتاب را در دسته بهترین کتاب های توسعه فردی قرار دادیم.

او هم‌چنین اشاره می‌کند که گاهی افراد می‌گویند تقصیر مدیر، خانواده یا دوستانشان است که آن‌ها به خواسته‌هایشان نمی‌رسند. اما نظر او این است که «وقتی خوب در خودتان کاوش کنید، متوجه می‌شوید که خودتان همان کسی هستید که دارد کارتان را خراب می‌کند.»

آیا لازم است برای درک مطالب ‌این کتاب دربارۀ تفکر طراحی بدانیم؟

برنارد راث در این کتاب از مثال‌، داستان‌ و تمرین‌ برای آموزش تفکر طراحی به افراد کمک گرفته است. با این حال برای بهره‌مندی از مطالب کتاب هنر دستیابی نیازی نیست با مباحث مدیریتی و تفکر طراحی آشنا باشید. زیرا نویسنده این مفهوم را به صورتی ساده توضیح می‌دهد و وارد مباحث پیچیده و تخصصی نمی‌شود. برنارد راث بسیاری از پیش‌فرض‌ها و موانع ذهنی ما را به چالش می‌کشد. و در بخش‌های مختلف کتاب می‌گوید: وارد میدان عمل شوید و انجام دهید حتی اگر شکست بخورید؛ بنابراین اگر شما هم مدام در مرحله‌ی برنامه‌ریزی درجا می‌زنید و هیچ‌وقت برای عملی کردن نقشه‌های ذهنی‌تان قدمی رو به جلو برنمی‌دارید این کتاب برای شماست.

مطالعۀ ‌این کتاب به شما چه کمکی می‌کند؟

مطالعه‌ی این کتاب به شما کمک می‌کند تا بدانید:

 • چرا انجام دادن به اندازه‌ی تلاش کردن مهم است؟
 • چرا بهانه‌ها، حتی از نوع موجه‌شان، باعث خودتخریبی می‌شوند؟
 • چگونه به جای رویاپردازی دست به کار شوید؟
 • چطور به چیزهایی که حواستان را پرت می‌کنند و شما را از اهدافتان دور می‌کنند توجه نکنید؟
 • و…

جملاتی از کتاب هنر دستیابی

  1. «ذهن انسان فریبکارتر از چیزی است که تصورش را می‌کنیم و همواره با خودخواهی‌های درونیمان همکاری می‌کند تا بهترین اراده‌هایمان را نابود سازد. این وضعیتی است که انسان در آن به سر می‌برد.»
  2. «تفکر طراحی رویکرد حل مسئله خلاقانه‌ی انسان محوری است که در آن تلاش می‌شود نیازهای واقعی افراد و همچنین راهبردهای کسب‌وکار (آنچه مطلوب است)با در نظر گرفتن الزامات فنی و اقتصادی (آنچه مقدور است) برآورده شود.»
  3. «براساس تفکر طراحی، برای حل مسئله ابتدا باید بتوانیم با فرد یا افرادی که ذینفع مسئله‌اند همدلی کنیم و با دغدغه‌ها و نیازهایشان آشنا شویم. (در مسائل شخصی، این فرد خودمانیم). در گام دوم، باید بتوانیم مسئله‌ای را که با آن روبه‌روییم واضح تعریف کنیم و مطمئن شویم سراغ مسئله‌ی درستی رفته‌ایم. گام سوم به ایده‌پردازی برای تولید راه‌حل‌های مختلف اختصاص دارد. در گام چهارم، نمونه‌ای از راه‌حلی که مؤثرتر و اجرایی‌تر از بقیه است می‌سازیم و اجرا می‌کنیم و، در گام پنجم و آخر، بازخوردها و نتایج به دست آمده از اجرای نمونه‌مان را بررسی می‌کنیم و درصورت نیاز فرایند را تکرار می‌کنیم تا به راه‌حلی مؤثر و کافی برسیم.»

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

۷) کتاب بی‌حدومرز

کتاب بی حدومرز

آیا امروز همان جایی هستید که همیشه آرزویش را داشتید؟ آیا از تمام توانمندی‌های خود استفاده می‌کنید؟ آیا تمام استعدادهای خود را کشف کرده‌اید؟ آیا از آنچه هستید راضی‌اید؟ آیا زمان تغییر در خود نرسیده است؟ آیا دارید همه‌ی کارهایی که خواهانش هستید را انجام می‌دهید؟ یا اینکه می‌خواهید بیشتر ببینید، بیشتر انجام دهید و بیشتر وجود داشته باشید؟ اگر می‌خواهید به چیزهای بیشتری دست یابید. چه چیزی سد راهتان می‌شود؟ چه چیزی محدودتان می‌کند؟ می‌دانید؟ اگر ندانید چه چیزی محدودتان می‌کند، چگونه برطرفش خواهید کرد؟  اگر این سوالات ذهن شما را هم مشغول کرده است کتاب توسعه فردی «بی‌حد و مرز» نوشته‌ی جان مکسول را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

موضوع اصلی کتاب بی‌حدومرز چیست؟

این کتاب به شما یاد می‌دهد که برای داشتن یک زندگی خوب باید جسارت و شجاعت عبور کردن از محدودیت‌ها را داشته باشید. باید از محدودۀ امن خود بیرون بیایید، خود را به چالش بکشید، از توانایی‌های خود آگاه شوید و به جای کار روی نقاط ضعف روی نقاط قوتتان کار کنید. جان مکسول اعتقاد دارد ظرفیت ما ازپیش تعیین شده نیست. او درباره‌ی این کتاب می‌گوید:«می‌خواهم آن کسی باشم که به شما کمک می‌کند خودآگاهتر شوید… می‌خواهم به شما کمک کنم کار جدیدی انجام دهید و به جای جدیدی برسید.»

جملاتی از کتاب بی‌حدومرز

«بین محدودۀ امن و رؤیاهایمان جایی است که زندگی رخ می‌دهد..»

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

۸) کتاب مدل کسب و کار شمامدل کسب و کار شما

کتاب«مدل کسب و کار شما» کتاب دیگری است از نویسندگان کتاب پرفروش «خلق مدل کسب‌و‌کار». این کتاب تلاش می‌کند تا راه‌حلی برای مشکل نارضایتی شغلی ارائه کند. کتاب مدل کسب و کار شما، چارچوبی عالی برای توصیف، تحلیل و بازآفرینی یک شغل را در اختیارتان قرار می‌دهد. به طور معمول مدل کسب و کار برای توصیف مشاغل به کار می‌رود اما این کتاب از شما می‌خواهد که خودتان را به عنوان یک کسب‌و‌کار تک نفره در نظر بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند تا نقاط قوت و استعدادهایتان رابرای رشد شخصی و حرفه‌ای به کار بگیرید و در صورت لزوم در آن تغییراتی بدهید.

هرچند به قول نویسندگان این کتاب افراد کاملا مشابه سازمان‌ها نیستند اما یک موضوع مشترک بین آن‌ها وجود دارد: افراد هم مثل بسیاری از سازمان‌ها تحت‌تاثیر عوامل محیطی و اقتصادی قرار می‌گیرند که خارج از کنترل آن‌هاست. در این شرایط برای این که در مسیر موفقیت و رضایت شغلی باقی بمانید باید رویکرد خود را با محیط در حال تغییر سازگار کنید. این کتاب سعی دارد تا مهارت‌های لازم برای این کار را در اختیار شما قرار بدهد.

جملاتی از کتاب مدل کسب‌و‌کار شما

«شغل‌های رویایی بیش از آنکه پیدا شوند خلق می‌شوند، بنابراین به ندرت با جستجوهای مرسوم به دست می‌آیند. شناخت قوی از خود لازمه یک شغل رویایی است.»

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتاب

9) کتاب هوش هیجانی برای مدیران پروژه

عکس کتاب هوش هیجانی برای مدیران پروژه

«آیا میدانی چقدر خطرناک است که از احساساتت باخبر نباشی؟» این سوالی است که در همان صفحات ابتدایی کتاب«هوش هیجانی برای مدیران پروژه» مطرح می‌شود.

احساسات اعضای تیم و حمایت‌شان از هم در موفقیت پروژه‌ اثر می‌گذارد. بیشتر مدیران پروژه مهارت‌های لازم برای مدیریت پروژه را دارند اما مسئله‌ای که آن‌ها اغلب نادیده می‌گیرند احساسات افراد درگیر پروژه است. هر پروژه‌ای با مسائل و چالش‌های متعددی روبه رو می‌شود که عبور از آن‌ها به همدلی، تشویق و سخت‌کوشی اعضای تیم نیاز دارد. اگر مدیر پروژه نتواند احساسات خودش یا تیمش را درک و کنترل کند آن وقت موفقیت پروژه به خطر می‌افتد. کتاب هوش هیجانی برای مدیران پروژه به همین دلیل نوشته شده است.

فرقی نمی‌کند که شما چه موقعیت شغلی داشته باشید چون احساسات و هوش هیجانی نقش مهمی در موفقیت‌تان بازی می‌کنند. با این حال هوش هیجانی برای مدیران پروژه اهمیت بیشتری دارد. چون مدیرانی که بر هوش هیجانی تسلط دارند، می‌توانند با گرفتن و تحویل دادن مرتب پروژه‌های بزرگ‌ و مهم‌ پیشرفت کنند.

جملاتی از کتاب هوش هیجانی برای مدیران پروژه

«شما نمی‌توانید مهارت‌های نرم را با کار سخت به دست آورید.»

دانلود خلاصه این کتاب

خرید این کتابجمع‌بندی

این موضوع که بهترین کتاب‌های توسعه فردی واقعاً به افراد کمک می‌کند یا نه بستگی به تلاش و تعهدی دارد که برای اجرای توصیه‌های موجود در آن‌ها انجام می‌دهید. برای ایجاد تغییرات، باید تمرین و پافشاری کنید. چون از یک طرف همیشه تغییرات جدیدی وجود دارد که می‌خواهید در خودتان ایجاد کنید، فرد جدیدی که می‌خواهید به آن تبدیل شوید، عادت‌های جدیدی که می‌خواهید در خود ایجاد کنید یا عادت‌های قدیمی که می‌خواهید در خود ریشه‌کن کنید. بنابراین تغییر خود یک فرآیند بی پایان است. و از طرف دیگر ایجاد یک عادت جدید یا از بین بردن یک رفتار غلط نیاز به تمرین در طولانی‌مدت دارد. خواندن این کتاب‌ها معجزه نمی‌کند، اما به شما کمک می‌کند تا بدون برنامه و تلاش فقط درجا نزنید.

مدیریت توجه

238,000 تومان

1 نظر در “معرفی بهترین کتاب‌های توسعه فردی آریاناقلم

 1. مهناز محمدی گفت:

  به نظرم تو دنیای امروز و حتی فردا هیچ چیز مهم تر از توسعه فردی نیست، چه تو حوزه تحصیلی و دانشگاهی و چه تو حوزه کاری. من چندتا سایت هم توی یک رپورتاژ در مجله اقتصاد آفرین پیدا کردم واقعا کمکم کردن. ممنون از مقاله خوبتون ❤️????

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *